دسته‌بندی نشده

نحوه شست شو شال و روسری

  شست شو شال و روسری و نگه داری آن چرا نسبت به سایر پوشاک اهمیت بیشتری دارد؟

شال و روسری نسبت به سایر پوشاک دارای بافت ضعیف تر و نازک تری میباشند و به راحتی آسیب میبینند . در ادامه این مطلب دلایل اسیب و نحوه نگهداری و همچنین شست شو شال و روسری را بررسی مینماییم .

چه مواردی باعث آسیب به بافت شال و روسری می شود؟

آسیب رساندن شال و روسری

آسیب رساندن شال و روسری

موارد متعددی به بافت شال و روسری آسیب می رسانند اما مهم ترین آنها :

1.نخ کش شدن شال و روسری:

نخ کش شدن شال و روسری

نخ کش شدن شال و روسری

خانم ها  تنفر بسیار زیادی از نخ کش شدن شال و روسری دارند و هر کدوم از شال و روسری های آنها که نخ کش میشوند ؛حکم به پایان رسیدن عمر آن شال و روسری را دارند .

دلایلیکه باعث نخ کش شدن شال و روسری میشود : کلیپس-ناخن-گیره مو-گیره روسری-انگشتر از شایع ترین موارد هستند.

برای جلوگیری از نخ کش شدن شال و روسری از گیره ها یا کلیپس با لبه صاف استفاده کنید و به هیچ وچه از لبه های دندانه دار استفاده نکنید .

2.چروک شدن شال و روسری :

همیشه داشتن لباس یا شال و روسری دارای چروک حس خوشایندی ندارد و معمولا پوشاک چروک استفاده کمتری دارند . دلایلی که باعث چروک شدن شال و روسری میشوند : چروک شدن وسط شال و روسری معمولا با آویز کردن طولانی مدت باعث به وجود امدن چروک در وسط آن میشود.

پیشنهاد ی که برای جلوگیری از چروک شدن به شما داریم این است که شال و روسری را همیشه در کشو یا کمد جداگانه قرار دهید از گذاشتن لباس دیگر که باعث فشار میشود بپرهیزید سعی کنید به صورت رولی تا و نگهداری کنید .

3.رنگ پریدگی :

گاهی شاهد رنگ پریدگی در قسمت هایی از شال و روسری هستیم دلیل اصلی آن قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید می باشد پس به شدت مراقب باشید که شال و روسری را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید .
چون هم به بافت پارچه هم به رنگ آن آسیب وارد می کنند.

نحوه شست شو شال و روسری :

ظرافت شال و روسری شست شو را متفاوت میکند پس بهتر است برای شست شو شال و روسری چند نکته اصلی را رعایت کنیم .

شست شو شال و روسری یکی از مهم ترین موضوعات در سلامت پارچه آن است و شست شو آن با سایر پوشاک بسیار متفاوت است .

برای شست شو شال و روسری ظرفی را پر از آب با دمای مناسب کنید و مواد شوینده را اضافه کنید و به ملایمت شست شو دهید و سپس به آرامی آبکشی نمایید و سپس برای خشک کردن آن را آویزان نکنید.

نکات پر کارپرد در شست شو :

مراحل زیر را برای شست شو انجام دهید :

1.شال و روسری را به صورت جداگانه شست شو دهید

همانطور که گفتیم بافت شال و روسری به دلیل حساسیت بالای آن توصیه میشود به صورت جداگانه و با لباس های دیگر قرار نگیرد تا به بافت آن آسیب نرساند.

شستن شال و روسری با لباس های دیگر باعث گره خوردن به لباس هامیشود .
گاهی دکمه ها و تزئئنات لباس های دیگر باعث نخ کش شدن شال و روسری می شود .

2. با دست بشویید

ششست شو با دست

ششست شو با دست

بهترین روش برای شستن شال و روسری که آسیب کمتری به بافت آن وارد نشود شستن با دست می باشد . اما از چنگ زیادی بپرهیزید چرا که چنگ زدن زیادی باعث از بین رفتن بافت پارچه یا نخ کش شدن آن میشوند . همچنین چنگ زدن زیادی باعث به وجود آمدن پرز و کرک روی پارچه میشود .

بهتر است که به جای شست شو با ماشین لباس شویی از دست استفاده کنید تا طول عمر شال و روسری تان را افزایش دهید .

3.دمای آب :

دمای بالای آب باعث ضعیف شدن تراکم بافت پارچه میشود و به هیج وجه از آب داغ برای شست و استفاده نکنید . بهتر است از آب سرد یا آب ولرم برای شست شود استفاده کنید تا پارچه هیچ آسیبی نبیند.

دمای مناسب شستشو

دمای مناسب شستشو

4.مواد شوینده

از مواد شوینده قوی برای شال یا روسری اصلا استفاده نکیند ؛ مواد شوینده قوی مانند: تاید و سفید کننده آنزیم دار به هیچ عنوان استفاه نکنید .

استفاده از مواد شوینده قوی باعث افتادن لک یا از بین رفتن رنگ پارچه میشود .

سعی برای شست شو از شامپو -نرم کننده یا صابون های مخصوص پوشاک استفاده کنید . همچنین استفاده از سرکه همراه با جوش شیرین خیلی عالی است .

5. آبکشی شال و روسری

بعد شست شو و آب کشی آن را آویزان نکنید چون باعث کش آمدن قواره شال و روسری میشود. بهتر است آن را روی سطح صافی قرار داده تا کاملا خشک شود .
استفاده از ماشین خشک کن توصیه نمیشود.

6.اتو کشی شال و روسری :

از اتوکشی مستقیم با حرارت بالا به شدت خودداری کنید . حتما یک پارچه تمیز و سفید روی شال و روسری بیندازید تا اتو باعث نابودی بافت پارچه نشود .

اجناسی مانند : ساتن- پلیسه – ابریشم نیازی به اتو کشی ندارند. شال و روسری پلیسه را اتو نکنید زیرا پلیسه آن را از بین می برند.

رفع حالت جرقه ای بعد از شستن

گاهی دیده این که بعد از شست شو لباس و شال و روسری حالت الکتریسیته به خود میگیرند. بهترین روش برای از بین بردن حالت استفاده از نرم کننده ها می باشد .

نرم کننده ها دارای خاصیت ضد جریان الکتریسیته هستن و بهترین گزینه برای از بین بردن خاصیت الکتریسیته می باشد .

طریقه استفاده از نرم کننده : 10 پیمانه آب و 1 پیمانه نرم کننده را ترکیب کنید و در هنگام شست شو اضافه نماید .

شستن شال و روسری پاییزه و زمستانه :

برای شستن از صابون لباس استفاده نکنید حتما از نرم کننده استفاده کنید .

شال و روسری زمستانی را اصلا با ماشین لباس شویی نشویید چون در هنگام چرخش باعث آسیب به بافت میشود . همانطور که در توضیح دادیم بعد از شست سو آویزان نکنید زیرا تار و پود آن را به هم می ریزد و پارچه کش می آید .

سخن آخر :

اگر شما هم به سلامت شال و رسری های خود اهمیت می دهید و نگران نگهداری از شال و روسری با بافت های ضخیم و نازک هستید ختما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید تا با روش های شست شو و نگهداری شال و روسری بیشتر آشنا شوید و همیشه مثل روز اول شال و روسری های خود را داشته باشید .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *